HaberlerTalentCLB

01

14

2013

Türkiye’nin yetenek kulübü kapılarını açıyor.

Sektörün tecrübeli isimlerinin bir araya gelerek hayata geçirdiği Talent Club önemli hedeflere emin adımlarla yürüyor. Callpex’in de kurucularından olan ve bu sayede çağrı merkezi tarafındaki açığı fark ederek bu girişimi hayata geçirdiklerinin altını çizen Talent Club Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Taşkent, “Çağrı merkezi sektörü bizim için çok önemli bir dönüm noktası oldu. Burada finanstan sağlığa, telekomünikasyondan mağazacılığa kadar pek çok sektöre hizmet verdiğimiz için yetişmiş insan kaynağı açığının da ne kadar derin olduğunu gördük. Bizi harekete geçiren de bu oldu. Yapacağımız iş klasik beyin avcılığı değil. Adımızdan da anlaşılacağı üzere yetenekleri keşfedip onlara belki de daha önce düşünmedikleri alanlarda kariyer fırsatları sunacağız” dedi.

Çağrı merkezlerindeki çalışan sirkülâsyonunun yüksekliğine değinen Taşkent, “Bu çalışanların farklı yeteneklerini keşfedip onlara uygun kariyer fırsatları sunma modelini uygulamayı hedefliyoruz. Yapılan araştırmalara göre çağrı merkezleri tarafı dünya genelinde en yıpratıcı dört meslekten bir tanesi olarak gösteriliyor. Çalışma koşullarının bu denli yıpratıcı olduğu alanda çalışanların da gerçek ya da farklı yeteneklerini gösterme şansları olmuyor. Burada bize düşen gizli yetenekleri keşfedip örneğin çağrı merkezinde çalışmak yerine yeteneği doğrultusunda hem başarılı hem de mutlu olacakları kariyerleri sunmak” şeklinde görüş belirtti.

Şirketler de aynı sorunla karşı karşıya
Çalışanların dışında şirketler tarafında da benzer sorunların yaşandığına dikkat çeken Taşkent, “Biz hep bilişim sektöründeki yetişmiş insan kaynağının eksikliğinden bahsederiz. Ancak gördük ki ilaç ve finans gibi sektörlerde de sorun fazlasıyla yaşanıyor. Bu açıklar da bize ilham veren noktalar aslında ve önümüze baktığımızda çok işimiz ve gidecek çok yolumuz olduğunu açık bir şekilde görüyoruz” dedi. Şirketlerin iş yapış şekillerinde de bir değişim yaşandığını belirten Oğuz Taşkent, bu konuda ise şunları söyledi:

“80’li yıllarda personel bölümleri, önce insan kaynakları bölümlerine doğru bir evrim geçirdi. Bugün geldiğimiz noktada ise yetenek bölümleri halini almış durumdalar. Örneğin bir şirket yaptığı çeşitli etkinlik ve testlerle satış bölümünde performansından memnun olmadığı ama kaybetmek istemediği bir çalışanı farklı bir bölüme yönlendirebiliyor. Bu da bize konunun geldiği noktayı gösteren en güzel örnek aslında.”

Bilimsel yöntemle seçim
Adaylara ABD kökenli Bergman metoduyla bir test uyguladıklarını kaydeden Taşkent, “Bergman metodu ABD hava kuvvetlerinden emekli Paul Bergman isimli bir askerin geliştirdiği bir sistem. Bu son derece profesyonel hazırlanmış testle kişinin kendi bildiği ancak ortaya çıkmayan özellikleri tamamen bilimsel yollarla hazırlanmış bir yöntemle ortaya çıkıyor. Genelde testin sonucunda iki farklı meslek ya da ilgi alanı ortaya çıkıyor. Adaya da bu alanlara göre bir seçim yapması öneriliyor.”