HaberlerTalentCLB

01

10

2013

Para Enerjisi Nasıl Kullanılır?

Para enerjisinin ve koçluk becerilerinin yöneticilikte kullanma sanatını anlatmak üzere TalentCLB ev sahipliğinde ülkemize gelen Danışman, Klinik Psikolog Dr. Maria Nemeth, MCC Türk iş dünyası ile buluştu. Bestseller kitaplarıyla da ünlü Yönetici Koçu Nemeth, iş dünyasının liderlerine en kısa yoldan hedeflerine ulaşmaları için sihirli ipuçları verdi.

Farklı sektörlerden yoğun ilgi
5-11 Nisan tarihleri arasında ülkemizde bulunan Maria Nemeth, Türk iş dünyası liderleri ile buluştu, 10 Nisan’da ise seminer verdi. Maria Nemeth, kurumsal yöneticiler, koçluk mesleğine geçiş yapmak isteyen girişimciler, İK uzmanları ve koçluk becerilerini geliştirmek isteyen kişiler tarafından ilgiyle izlenen etkinlikte küresel çapta verdiği eğitimi ülkemizde de paylaştı.

Liderler, iş hayatlarını nasıl değiştirebilirler?
Klinik Psikolog, Yönetici ve Yaşam Koçu Maria Nemeth, seminerde hedeflere ulaşmak için paranın, zamanın veya bir başka enerji kaynağının nasıl kullanılacağını; paradoksun, endişenin ve karışıklığın nasıl kucaklanabileceğini, para enerjisine nasıl odaklanılacağını, iç dünyaya yapılacak yolculuğun püf noktalarını, bolluk ve bereket enerjisini hareke geçirmeyi aktardı. Katılımcılara para enerjisini nasıl kullanacağını öğreten Nemeth, uyguladığı koçluk yönetimi ile iş hayatında liderlerin hayatını kökten değiştirebilecek ipuçlarını katılımcılara örnekleriyle anlattı.

Para ile olan ilişkinize siz yön verin.
Kişisel yaşam hedeflerine ulaşmak ve maddi zenginlik elde etmek için kullanılan özel bir koçluk programı geliştirdiğini aktaran Nemeth, seminerde özellikle paranın bir enerji olduğuna ve para ile ne türden bir bağlantı kurulacağına birey olarak bizlerin karar vermesi gerektiğine dikkat çekti: “Şimdiye kadar, para hakkında hayal kırıklığına uğramış ve yeteri kadar endişe duymuş olabilirsiniz. İşe, bu korku, stres ve üzüntüden kurtularak başlamak gerekiyor. Para ile ilişkinizde bir dönüşüm yaşayabilirisiniz. Para, sizin düşmanınız yerine, arkadaşınız olabilir. Evet, para bir enerjidir, onu boşa harcayabilir, yatırım yapabilir, odaklanabilir veya kaybedebilirisiniz.”

Ne yapılması gerektiğini bilmemize rağmen nasıl yapılacağını bilemiyoruz!
Bireylerin çoğu zaman ne yapması gerektiğini bildiğini ama nasıl yapması gerektiğini bilmediğine dikkat çeken Nemet, “İşte koçluk burada devreye gidiyor. Koçlar sizin için öncelikle neyin önemli olduğunu keşfeder ve enerjinizi buna odaklanmanıza destek olur.” dedi.

“Koçluk sistemi, yetenekleri ortaya çıkartıyor”
Deneyimlerini insanlarla paylaşarak, hayatlarında kolaylık ve refah sağlamak için her ay başka ülkede yönetici, çalışan ve danışmanlara önce bu işi nasıl daha kolay yapabileceklerini aktaran ve aynı zamanda Academi of Coaching Excellence’ın da kurucusu olan Maria Nemeth Türkiye’de seminer verdiği için çok mutlu olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Yetenek savaşlarının başladığı bir dönemde doğru yetkinlikle işin gerekliliklerini birleştirebilmek önemli olduğu kadar gerekli de. Artık sık sık iş değiştirmek kaygı verici veya utanılacak bir durum değil, bir kariyer gelişim yolu olarak görülüyor. Yetenek göçünün en önemli nedenlerinden biri olan iş tatminini, koçluk ve yöneticilerle sağlamak mümkün. Yeni kuşağın iş hayatındaki yeteneklerinin ortaya çıkması için desteğe ihtiyacı var. Koçluk ve liderlik yaklaşımı ile pek çok yeteneğin açığa çıkarılabileceğini düşünüyoruz.”

“İnsanları etkilemek yerine, onları doğruya yönlendirmeliyiz”
Konferanslarında dinleyicilerine yönelttiği “Hayat daha kolay olsaydı, daha iyi olmaz mıydı? sorusuna karşılık dinleyicilerin şaşırtıcı olarak duraksadıklarını ve cevap vermek için bir süre düşündüklerini belirten Nemeth, şunları söyledi: “Kişileri etkilemek yerine onlara hayatlarında kalıcı ve olumlu değişiklikler yapmak için hemen kullanmaya başlayabilecekleri araçlara yöneltecek bakış açılarını vermeye özen göstermeliyiz.”

Seminerde koçlara ve yöneticilere, danışanlarının içlerindeki doğal yetenekleri nasıl keşfettireceklerine ilişkin yeni metotlar sunuldu;ayrıca danışanlara kişisel rahatsızlıklarının ötesine geçerek hayatlarına nasıl netlik, odaklanma, kolaylık ve zarafet kazandırabileceği aktarıldı. Eğitimin ana gündemi ise danışanlarla, hangi konu üzerinde çalışırlarsa çalışsınlar, yapılacak koçluk seansını kolaylaştırmak ve bu sayede koçluk deneyimi zenginleştirmek oldu.

TalentCLB Genel Müdürü Dilek Er:Yetenek yönetimine katkıda bulunduk
TalentCLB olarak Maria Nemeth ile işbirliği yapmaktan ve ünlü ismi Türkiye’de ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen TalentCLB Genel Müdürü Dilek Er ise etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Nemeth ile Amerika’da bir iş birliğimiz mevcuttu. Etkinlik ile ileri seviyedeki koçluk becerilerini geliştirmeyi ve hayata dair hedeflere başarı odaklı bir şekilde ve kolaylıkla ulaşabilmenin mümkün olduğunu göstermeyi hedefledik. Konusunda uzman ve dünya çapında başarısı kanıtlanmış bir ekolle ortak bir projede yol alarak hizmetlerimizi kariyer ve yönetici koçluğu alanında yaygınlaştırmayı amaçladık. Etkinlik ile dünyada kurumsal anlamda 1995’lerde başlayan koçluk hizmetinin özelikle iş hayatındaki önemini ve faydalarını aktardığımızı, yetenek yönetimine katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.”

Seminerde ayrıca kişilerin önce hedeflerini tam ve net olarak belirleyip, bu hedeflere odaklanarak, küçük adımlarla ve kolayca; hayatlarında yaptıkları her eylemde nasıl başarılı olabilecekleri vurguladı.

Academy of Coaching Excellence’in kurucusu ve direktörü olarak tüm dünyada koçluk eğitim programlarının bir numaralı aranan ismi psikolog Nemeth’in bakanlardan kurumların üst düzey yöneticileri ve finans yöneticilerine, İK müdürlerinden, girişimcilere, sağlık sektöründeki yöneticiler ve eğitimcilere kadar farklı alanlarda çalışan danışanları mevcut.

Dr. Maria Nemeth, MCC Hakkında:
Dünyadaki ilk ICF akredite okullarından birini, Academy of Coaching Excellence’i kuran ve direktörü olan ve on binlerce uzman koç ve koç yönetici yetiştiren Dr. Maria Nemeth, MCC , Uluslararası Koçluk Federasyonu’nda MCC rütbeli bir koçtur. Uzun yıllar UCLA’da klinik Psikoloji Başkanlığını yapan ve uluslararası bir konuşmacı olan Nemeth, 2004 yılında yazdığı “Energy of Money” ile dikkatleri çekmiş ve bu eser, en çok satılan kitap sıralamasında ilk sırada yer almıştır. İş dünyasındaki liderlere amaçlarına ulaşmaları için koçluk yapan Dr. Nemeth, kişilerin hayatlarında kalıcı ve olumlu değişikliklere ulaşmaları için hemen kullanmaya başlayabilecekleri araçlara yönelebilecekleri bakış açıları keşfetmelerini sağlamaktadır. 40 yılı aşkın bir süredir danışmanlık hizmeti veren Dr. Nemeth’in pek çok makalesi ve DVD’si yayınlanmış ve son olarak Londra’da 700 finans uzmanına finansal koçluk semineri vermiştir.